NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Kolektívna zmluva ( KZ ) je dokument, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancami alebo zamestnávateľom a odborovou organizáciou.

Novoprijatí zamestnanci dostávajú KZ v písomnej podobe – brožúru na prvých školeniach.

Tento dokument v praxi predstavuje kompromis medzi záujmami a strategickými zámermi zamestnávateľa a zamestnancom. Upravuje sociálne výhody, pracovné podmienky a podmienky zamestnávania pre všetkých zamestnancov nielen pre členov odborov.

Zamestnávateľ nie je oprávnený poslať zamestnanca na dovolenku zo dňa na deň.

Podľa § 111 ods. 5 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi čerpanie dovolenky aspoň 14 dní vopred.  Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Podľa novely Zákonníka práce účinnou od 4.4.2020 sa skrátil čas, v ktorom zamestnávateľ vopred oznamuje zamestnancovi čerpanie dovolenky na najmenej 7 dní.

Ak ale ide o nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúceho roku, tak v tomto prípade sa určenie čerpania dovolenky musí oznámiť najmenej 2 dni vopred.
  • § 3s ods. 1 zákona o kolektívnom vyjednávaní hovorí o tom, že kolektívne vyjednávanie sa začne predložením písomného návrhu na uzavretie kolektívnej zmluvy ( KZ ) jednou zo zmluvných strán druhej zmluvnej strane.

Takže ak odborová organizácia predloží písomne návrh KZ vedeniu Schaeffler, musí sa vedenie písomne vyjadriť do 30 dní, ak sa nedohodnú inak, a v odpovedi sa vyjadriť o tých častiach návrhu, ktoré neboli prijaté.

Zamestnávateľ je oprávnený uzatvoriť kolektívnu zmluvu s odborovou organizáciou s najväčším počtom členov u zamestnávateľa

Ak na danom útvare zaniká pracovná pozícia z dôvodu organizačných zmien, zamestnávateľ môže prideliť dotknutému zamestnancovi prácu s tou istou pracovnou náplňou na inom útvare.

Ak by pracovník túto prácu odmietol, môže prísť k skončeniu pracovného pomeru bez nároku na odstupné, ak sa nedohodnú inak.

Ak zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi prácu s inou náplňou práce, zamestnanec môže túto prácu odmietnuť s tým, že sa stáva nadbytočným s nárokom na odstupné v zmysle Kolektívnej zmluvy

Za domácu prácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním z domácnosti.

Na to, či Vám preplatí zamestnávateľ napr. zvýšené výdavky za elektrinu by mala reagovať pracovná zmluva alebo by mali byť podmienky ustanovené osobitným predpisom.
Zamestnávateľ môže disponovať s celou dovolenkou zamestnanca. Musí sa ale riadiť pravidlami, ktoré mu určuje zákonník práce.

Vedúci pracovník má nárok preradiť zamestnanca na inú pracovnú pozíciu, ak bude zachovaná pracovná náplň zamestnanca.

Ak bude chcieť zamestnanca preradiť na inú prácu, ktorá nezodpovedá jeho pracovnej náplni, musí zamestnanec s touto zmenou súhlasiť.

V opačnom prípade môže prácu odmietnuť, kedy mu vedúci pracovník musí prideliť inú prácu zodpovedajúcu jeho pracovnej náplni.

Ak mu nie je schopný takúto prácu prideliť, ide o prekážku na strane zamestnávateľa s náhradou mzdy priemerného zárobku zamestnanca.

Ak zamestnávateľ nie je schopný prideliť zamestnancovi prácu z dôvodu poruchy stroja, omeškania komponentov alebo iného prestoja, ide o prekážku na strane zamestnávateľa v náhrade mzdy 100 % jeho priemerného zárobku.

Ak vznikne vážna prekážka na strane zamestnávateľa v zmysle kolektívnej zmluvy, patrí zamestnancovi náhrada mzdy 70 % jeho priemerného zárobku.

Ak vznikne vážna prekážka zamestnávateľa v zmysle kolektívnej zmluvy z dôvodu COVID 19, patrí zamestnancovi náhrada mzdy 60 % jeho priemerného zárobku.

Zamestnávateľ disponuje s celou dovolenkou. Zamestnávateľ však musí dodržať oznamovaciu povinnosť 14 dní , v čase mimoriadneho stavu sa táto povinnosť skracuje na 7 dní. 

Po dohode so zamestnancom môže byť táto lehota kratšia. Náhradné voľno nie je možné zamestnancovi nariadiť, v takomto prípade ide vždy o dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Počas práce na nerizikovom pracovisku môže byť nariadená práca nadčas, nesmie však presiahnuť v priemere osem hodín týždenne po dobu štyroch mesiacov. Prácu nadčas nemožno nariadiť počas sviatkov a víkendov.

Počas práce na rizikovom pracovisko nie je možné nariadiť prácu nadčas, nadčas je vždy po dohode so zamestnancom.

Samozrejme, že nemôže. Môžete takúto zmenu zmennosti odmietnuť. Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancovi zmenu minimálne týždeň vopred. 

A ešte jedna dôležitá vec, ktorá sa môže vyskytnúť je, že podnik je povinný dodržať čerpanie voľna dvoch dní v týždni. Takže ak sa stane, že prechádzate od soboty na štvorzmennú prevádzku, musí vám umožniť čerpanie dvoch dní nepretržitého odpočinku.

ĎAĽŠIE OTÁZKY PRIPRAVUJEME

NAPÍŠTE NÁM, RADI VÁM ODPOVIEME.

ZO OZ KOVO PRI SCHAEFFLER SKALICA JE TU PRE VÁS!